- SKLEP ZOOLOGICZNY /
- Karmy Weterynaryjne /
- Otyłość, nadwaga
- Wątroba
- Trzustka
- Skóra i sierść
- Kości i stawy
- Żołądek i jelita
- Pęcherz moczowy
- Nerki
- Serce
- Profilaktyka seniora
- Ciąża i okres wzrostu
- Terapia stresu
- Rekonwalescencja
- Schorzenia skórne
- Dolegliwości gastryczne
- Schorzenia dentystyczne
- Pasożyty
- Otyłość, nadwaga
- Kastracja, sterylizacja
- zobacz więcej...
- zobacz mniej...
Wybierz filtr
- Rodzaj produktu
- Przeznaczenie
- Producent
Otyłość, nadwaga
- Nadwaga
- Otyłość
- Anoreksja
- Odchudzanie psa
- Odchudzanie kota
- Choroby endokrynologiczne
Otyłość i nadwaga
Nadwaga u psa i kota to naprawdę poważny problem, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Dlatego świadomy właściciel powinien dążyć do ustabilizowania wagi ciała swojego podopiecznego.
Podobnie jak u ludzi ,nadmierne kilogramy u zwierząt są źródłem wielu chorób, poczynając od układu ruchu, a kończąc na zaburzeniach hormonalnych.
Czy mój zwierzak jest otyły
Właściciele rasowych psów i kotów mają ułatwione kontrolowanie prawidłowej masy ciała pupila, ponieważ związki kynologiczne podają wzorzec rasy, który również uwzględnia widełki wagowe.
Psy i koty pochodzące z hodowli niezrzeszonych różnią się pod kątem wyglądu. Dlatego inie dotyczą ich wskaźniki podane przez związek kynologiczny. Wówczas jedynym sposobem na określenie prawidłowej masy ciała psa jest jego zewnętrzny wygląd.
Prawidłowa sylwetka pupila to taka, w której jest widoczne wcięcie w tali, a dwa ostatnie żebra są ledwo wyczuwalne, zaś brzuszek jest podkasany. O nadwadze świadczy brak wcięcia w talii i słabo wyczuwalne żebra (jak przez kocyk). Przy otyłości nie ma widocznego zarysu talii, brzuch jest wystający, żebra są wyczuwalne jak przez gruby koc. Dodatkowo zwierzę ma problemy z poruszaniem się i higieną ( jest to bardziej widoczne w przypadku kotów).
Otyłość to stan kiedy dodatkowe kilogramy przekraczają 20% wagi psa. Oznacza to, że dla zwierzęcia ważącego prawidłowo 2kg waga 2,4kg jest już otyłością! O nadwadze mówimy gdy dodatkowe kilogramy to 10% prawidłowej masy ciała. U psa ważącego standardowo 20kg, waga 22kg jest nadwagą.
Co się stanie jeśli mój pies lub kot nie schudnie
Konsekwencje noszenia nadmiernych kilogramów są takie same jak w przypadku ludzi otyłych. Początkowo nic się nie zmienia, poza zmniejszoną aktywnością, niechęcią do zabawy i spacerów. Z wiekiem nadmierne kilogramy dają o sobie znać. Otłuszczone serce nie pracuje prawidłowo, zwężone naczynia krwionośne nie są w stanie dobrze funkcjonować, mogą wystąpić trudności z oddychaniemi wypróżnianiem się. To tylko nieliczne dolegliwości i przypadłości zdrowotne jakie mogą być konsekwencją otyłości u psów.
Jak odchudzić psa lub kota
Jeśli zorientowaliśmy się, że nasze zwierzę ma problemy z nadwagą czas zmniejszyć porcję podawane do miski.
Kilka zasad odchudzania kota i psa:
1. Nie dokarmiaj pod stołem i na spacerach – na przechadzkę zabierz suche chrupki z porcji dziennej psa.
2. Jeśli zwierzę dostaję przysmak zmniejsz w tym dniu wartość kaloryczną głównego posiłku.
3. Kup wagę spożywczą i waż karmę przed jej podaniem.
4. Wychodź na dłuższe spacery, im więcej aktywności tym lepiej.
5. Zmień karmę na bardziej odżywczą.
6. Zbadaj krew, czasem przyczyną otyłości mogą być choroby metaboliczne – warto to zweryfikować.
Najczęstsze przyczyny otyłości
Najczęstszą przyczyną otyłości, zarówno u ludzi jak i u psów, czy kotów jest właśnie niekontrolowane podjadanie między posiłkami. Jeden plasterek szynki dla psa o masie 4kg stanowi około 30% wartości kalorycznej jego racji dobowej. Ponadto dokarmiając kota czy psa przy stole nie jesteśmy w stanie zważyć iskontrolować ilości podawanych produktów. Wzrokowo błędnie oceniamy ilość zaserwowanej przekąski i posiłku.
Otyły kocur będzie miał z kolei cukrzycę – chorobę metaboliczną, która będzie wymagała podawania insuliny. Dodatkowo psy otyłe mają obciążone stawy, wymagają z czasem rehabilitacji, a niekiedy kosztownych operacji. Otłuszczone zwierzę jest podatne na choroby, a także ma tendencję do nagłych zmian hormonalnych. Jednym słowem otyłe zwierzę jest chore, a winę za jego stan zawsze ponosi właściciel.
O czym należy pamiętać
Pamiętajmy, że pies czy kot sam nie otwiera lodówki lub worka z suchą karmą. Za jego stan odpowiedzialny jest zawsze właściciel!
Pokaż pełen opis
-
Nowość
Pro Plan Adult Light Sterilised z kurczakiem
Pro Plan Adult Light Sterilised z kurczakiemWarianty do wyboru od 0,00
do 0,00złWybierz wariant:
- + Kup
1 produkt(ów)